Mistrovství světa MTB XCO v Andoře

Terezu uplynulou sobotu čekal 18. závod mistrovství světa celkově a 15. závod světového šampionátu na horském kole v její kariéře. Andorra la Vella, ve výšce dvou tisíc metrů nad mořem, hostila světový šampionát MTB XCO, na který se Tereza na poslední chvíli nominovala výsledkem ve finále světového poháru. Podle jejich představ však závod nedopadl. V cíli byla hodnocená jako 45.

 Trať, kterou Tereza znala z předchozích let ze závodů světového poháru, prošla určitými změnami. Nějvětší změnu však udělalo počasí, které díky třídenním dešťům vytvořilo extrémně klouzavý povrch. Na závod žen se však počasí umoudřilo a trať začla vysychat. První dojem však všem sundal růžové brýle. Lepkavé bláto bylo ještě mazlavější a závod v podání žen byl spíše bojem o přežití.

"Startovala jsem kvůli špatným výsledkům v letošní sezóně s číslem 56 a stála jsem skoro poslední. Fyzicky jsem se cítila dobře. Na závod ve výšce jsem byla připravená i díky soustředění v Livignu. Po startu se však dopředu v prudkém stoupání nedalo dopředu rychle dostat a můj plán byl prokousat se do TOP 20 v průběhu šesti kol, které nás čekaly. Bylo jasné, že náš závod bude mít ke dvěma hodinám. Trať však byla tak uklouzaná, že jsem téměř 50% veškeré techniky běhala a když už se dalo jet a předjíždět, bylo se z běhu těžké dostat zpět do závodního tempa. Únava se rychle kumulovala a nakonec ze závodění proti soupeřkám bylo spíš zápolení proti trati. Možná jsem mohla zvolit hrubší vzorek plášťů, ale moc by se nezměnilo ani tím."

V Andoře organizátoři možný vliv počasí na trať podcenili. Všechny kategorie závodící v pátek a čtvrtek závodily mnohem déle než říkají pravidla UCI a ani na nátlaky a protesty z řad závodníků a členů reprezentačních týmů neudělali změny.

"Já osobně bych na celé letošní mistrovství světa nejraději co nejdříve zapomněla. Měsíc se člověk připravuje na jeden závod, na jednu hodinu a půl. S tím, že bude trať vypadat takto, ale nikdo nepočítal. Podmínky jsou sice pro každého stejné, ale organizátoři by se měli zamyslet nad tím, jak je trať sjízdná pro ženy a mladší kategorie a zda se na ní dá závodit i od desátého místa dál. Je blbé, když čelo jede a všichni ostatní běhají. Trénuju jízdu na kole, ne běhání. Cyklokros mě čeká až v zimě, ale říkám, že první CX mistrovství světa už mám za sebou." :-)

Po návratu domů čeká Terezu její Ladies Bike Weekend, akce pro ženy, kterou každoročně pořádá. Poté se zúčastní ještě několika závodů v ČR a posledních dvou Kol pro život. Podzimní a zimní přípravu si pak zpestří závodama v cyklokrosu v ČR.

foto: mtbs.cz

 

« zpět do novinek
del.icio.us